“Об’єднання “САМОПОМІЧ”  ІІ квартал  2016 року

Майно партії

У звіті Самопомічі за другий квартал збереглась позиція володіння нерухомим майном на праві постійного користування на суму 2 066 408,07 грн як і в першому кварталі. Рухомого майна в звіті партії так само не зазначено. Очевидно, партійці Самопомочі у своїй діяльності користуються власними автомобілями.

Головний офіс партії, як і раніше зареєстрований за адресою м.Львів, вул.. Сахарова 42, площею 18,5 кв.м, який партія орендує у ПАТ «Промбудприлад». За інформацією ЗМІ до даного підприємства має відношення Голова Виконавчого комітету  Самопомочі, народний депутат України Олег Лаврик.   Мабуть це і пояснює причину чому Самопоміч жодного разу за півроку не заплатила за свій головний офіс. Але, судячи з фінансових зобов’язань партії перед  ПАТ «Промбудприлад», орендодавець в другому кварталі підвищив оренду Самопомічі на 26 грн, тобто до 1100 грн за місяць оренди. Проте, ці 59,5 за 1 кв.м. і надалі навіть не наближаються до фактичних цін, які платять орендарі в сусідніх приміщеннях по 120-130 грн за кв.м.

Свій київський офіс, як і раніше, Самопоміч орендує у ТОВ «БІГМЕТР». Це нежитлове офісне приміщення загальною площею 164,46 кв.м за адресою м. Київ, вул. Золотоустівська, 50. Вартість оренди цього офісу в другому кварталі для партії так само, як і в першому складає 138 грн за кв.м.. Але ця ціна, як і раніше, суттєво нижча ніж у сусідніх офісів по вул. Золотоустівській ринковою вартістю оренди від 500 до 800 грн за кв.м.

Цікаво, що за даною адресою (Золотоусівська 50)  не знаходиться жодна зареєстрована київська організація партії і контактах офіційного сайту партії він не значиться. Очевидно, дане офісне приміщення є непублічним.

В цілому, такі занижені ціни на офіси партії, можна вважати пільговими умовами, які мали б підпадати під поняття «спонсорство» визначене в пункт 2 ст.14 Закону України «Про політичні партії». І для цього поняття політичного «спонсорства» у фінансовому звіті партій навіть введена спеціальна графа де подібні пільги можуть бути зазначені. Натомість партія показує відсутність спонсорських внесків.

Нематеріальним активом партії залишається – розпізнавальний знак та девіз партії оцінені вартістю 100 000 грн., який був придбаний 26.03.2015 року із місцезнаходженням м. Львів, вул. Сахарова, 42.

Гроші партії

За другий квартал на рахунок Самопомочі надійшло 224 внески від фізичних осіб на загальну суму 356 350 грн (в порівнянні з 335-ма внесками в 1-му кварталі). Тобто, середній внесок в другому кварталі в партії Самопоміч становив 1590 грн. Це значно більше ніж середній внесок в першому кварталі розміром в 960 грн. Хоча і коштів на рахунки партії надійшло на 35 тисяч більше в порівнянні з 321 тисячами в першому кварталі.

Найбільші внески на партійний рахунок в другому кварталі надійшли цього разу з Києва та чотирьох з семи регіонів де ЦВК оголосило довибори у ВРУ на 17 липня (Херсон, Волинь, Дніпро, Чернігів).

Від юридичних осіб внесків на партійний рахунок не було. А фізичні особи – спонсори партії в другому кварталі, це зовсім нові люди в порівнянні з першим.

Найбільшим спонсором Самопомочі в другому кварталі, з сумою 80 000грн. став Данченко Олександр Іванович, народний депутат України обраний по спискам Самопомочі колишній генеральний директор і співзасновник ПрАТ “Датагруп”. За минулий 2015 рік пан Данченко задекларовував 1,7 млн.грн власного доходу, тож перерахувати партії двадцяту частину цього доходу у нього можливість є.

Данченко Олександр Іванович

                                               Данченко Олександр Іванович

Другий за рейтингом спонсорів  – Баланович Станіслав Васильович, помічник-консультант на постійній основі народного депутата від Самопомочі Олега Лаврика, який вніс на рахунок партії 50 000 грн. Станіслав розпочинав свій бізнес з «київського сирника», який, вочевидь, не заважає працювати йому у Верховній раді за трудовою угодою. Станіслав перехопив ініціативу свого колеги- іншого помічника Олега Лаврика у парламенті Любомира Федюка, який перерахував Самопомочі в першому кварталі 62 000 грн. Є підстави думати, що саме керівник Виконавчого комітету Самопомочі пан Лаврик турбується через свою команду про наявність на партійному рахунку коштів.

Олег Лаврик

Олег Лаврик

Імберовський Михайло – з Луцька, голова фракції Самопомочі Волинської облради, приватний підприємець пожертвував партії 14500 грн. Ці кошти були передвиборчим внеском пана Михайла як кандидата в депутати по 23 в.о., якого висунув 9-тий З’їзді цієї партії 29 травня 2016 року. Але вже 14 червня до ЦВК надійшла заява Самопомочі про відмову в реєстрації кандидата в народні депутати України Імберовського М.Ю. Основна причина – Михайло Імберовський не витримав вимоги виборчого законодавства щодо постійного  (більше ніж півроку за один рік) перебування на території України протягом останніх п’яти років.

В декларації за 2015 рік пан Михайло вказав 5,5 тисяч грн. доходу, в той час дохід родини склав 932 тис.грн. Тобто кандидат пожертував партії гроші членів своєї сімї. Цікаво, що кошти Михайло Імберовський на партійний рахунок поклав 13 червня, а заява про зняття його з виборів партією надійшла до ЦВК вже на наступний день – 14 червня.

Рульов Сергійкандидат в народні депутати від Самопомочі по 27 в.о. в Дніпрі вніс на партійний рахунок 14500 грн, як плату за заставу. Цікаво, що Сергія Рульова, керівника ТзОВ «Янтарне», як і іншого кандидата від Самопомочі- самовисуванця по 206 в.о. Олександра Кириндася  пов’язують  з Аллексем Ліссіцею, генеральним директором «Індустрільної молочної кампанії» та президентом «Українсього клубу аграрного бізнесу». .

Ще один кандидат до парламенту  по 183 в.о. від Самопомочі Дудар Ігор, сільський голова с.Чорнобаївка на Херсонщині, так само вніс 14 500 грн на передвиборчу заставу.

Від імені Лось Юрія Михайловича  було внесено кошти розміром з кандидатську заставу (14500 грн). Про самого пана Юрія мало що відомо, але ймовірно, що ці гроші були призначені для застави кандидата до ВРУ Олександра Кириндася з Чернігова, якого Самопоміч делегувала на 206 в.о.

Відповідно після 9-го З’їзду партії Самопоміч 29 травня 2016 року на партійний рахунок надійшло сумарно 58 000 грн для передвиборчих внесків по чотирьом кандидатам до ВРУ.

Двадцять четвертого травня на рахунок Самопомочі надійшло шість однакових благодійних внесків від шести різних непублічних людей по 14 800 грн, які були перераховані у одному й тому ж відділенні банку від Іваськів Миколи, Васильчака Олега, Падій Василя, Желушко Ірини, Петричко Юрія, Кіндай Михайла. Які за раз поповнили партійну касу на 89 400 грн. Серед цих непублічних осіб лише Петричко Юрій Іванович значиться як колишній підприємець з ринку  Мукачевого. Але і той припинив свою підприємницьку діяльність в далекому 2004 році.

Внески в партію від народних депутатів цього разу надійшли лише Романової Анни в розмірі 500 грн.

Фінансування Самопомічі сім’ями збереглось і в другому кварталі. Але дещо зменшилось в кількості в порівнянні з першим. Так лише родина Іпатьків двічі підтримали партію за два місяці. А родина Фалтинських стабільно підтримує партію раз в квартал.

Гострим бажанням фінансувати рідну партію відмітилась вже знайома нам, невдалий кандидат від Самопомочі до Обухівської міської ради, Тищук Анастасія. В другому кварталі Анастасія спромоглась зробити  цілих дванадцять внесків по 100 гривень.

Анонімні внески партії в другому кварталі цього року склали суму 7800 грн, що вдвічі менша ніж в першому кварталі. Але і ця сума партія Самопоміч, всупереч вимогам законодавства до фінансування партії, залишила на своєму рахунку. Найбільшим анонімним внеском цього разу став 5000 грн, який у банківській виписці значиться як «регулярний внесок члена партії», але без прізвища.

 

Найбільші спонсори Самопомочі в ІІ кварталі 2016 року

Найбільші спонсори Самопомочі в ІІ кварталі 2016 року

 

На незмінному рахунку в Укрсиббанку, станом на кінець другого кварталу залишалось 24 275, 39 грн. Сума дещо зменшилась в порівнянні з 28-ма тисячами в першому кварталі. Це пояснюється, тим що витрати партії в другому кварталі перевищують її доходи.

На кінець другого кварталу Самопоміч мала у себе додаткових фінансових зобов’язань на суму 313 095,6 грн. Серед них зобов’язання перед:

  • ФОП Красниця Теодозій Володимирович на суму 142 998 грн. Очевидно цей борг стосується друку партійної газети. Оскільки ФОП Теодозій з Тернополя основним видом діяльності має друкарську справу;
  • ПАТ «Промбудприлад» на суму 6522 грн, які є невиплаченою за півроку орендою головного офісу партії;
  • ТОВ «БІГМЕТР» на суму 42 388,28 грн., які є боргом Самопомочі за оренду офісних приміщень в Києві.
  • ТОВ «ТЕХНІКС РЕСУРС» на суму 118 956,5 грн, які очевидно виникли за недоплату щомісячних платежів партії за програмну продукцію;
  • ПАТ «Датагруп» на суму 2230 грн очевидно, що за телекомунікаційні послуги.

В порівнянні з першим кварталом фінансові зобов’язання партії не лише не закрились, а здебільшого виросли. Зокрема зріс борг перед ПАТ «Промбудприлад», значно зріс борг перед  ТОВ «БІГМЕТР» і лише на 30% зменшився борг перед  ТОВ «ТЕХНІКС РЕСУРС.

Витрати партії

Загальна сума видатків об’єднання Самопоміч в другому кварталі склала  360 418,79 грн. Ця сума видатків менша на 50 тисяч в порівнянні з видатками першого кварталу. Але і доходи партії за цей період вона перевищує.

 

Найбільші видатки партії за квартал стосувались

 

  • 66 165,66 грн. (оренда приміщення) ТОВ БІГМЕТР (код ЄДРПО 38261409) м. Київ
  • 235 686, 06 грн (програмна продукція) від ТОВ Технікс Ресурс (код ЄДРПО 36273496) м. Київ, яка очевидно, обслуговує IT-частину сфери роботи партії.
  • 58 000 грн (грошова застава кандидатів у народні депутати України) на рахунок Центральної виборчої комісії, для участі чотирьох висунутих партією кандидатів на довиборах 17 липня.

 

Щодо відсутності найманих працівників в центральному апараті Самопомочі, то тут маємо одне припущення.

Ще в далекому 2005 році штат ГО Самопоміч  на платній основі складав 12 осіб.

screenshot_2

На той час це була лише місцева львівська організація, заснована Андрієм Садовим. В звітах же партії за перше півріччя 2016 року працівників апарату рахується лише шість осіб і ті в територіальних організаціях. Складно співставити таку кількість оплачуваних працівників з реальною представленістю партії і кількістю офісів Самопомочі по країні. Очевидно, потребу партії по найманим працівникам і багатьом іншим питанням, «закриває» громадська організація. Це підтверджує і фактичне співпадіння місцезнаходжень частини офісів партійних і громадських організацій Самопомочі зокрема в Чернігові, м. Горішні плавні (кол. Комсомольськ) та Херсонська організація. Оскільки кількість зареєстрованих територіальних одиниць ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ” ОБ’ЄДНАННЯ “САМОПОМІЧ” (ЄДРПО 33982118) складає 51 одиниця, а ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “ОБ’ЄДНАННЯ “САМОПОМІЧ” (ЄДРПО 38558365) 73 територіальних одиниці, то ГО для партії є гарним помічником у оптимізації фінансування на офіси та штат партії.

Дивно, що у видатках партії не вказані витрати на ІХ З’їзд Самопомочі, який відбувся 29 травня в Коблевому Миколаївської області на якому висунули кандидатів на участь у довиборах до ВРУ. Хоча, витрати на позачерговий Зїзд у розмірі 4400 грн 13 лютого у своєму звіті за перший квартал Самопоміч вказувала.

Видатки  на передвиборчу кампанію своїх кандидатів Самопоміч з власного рахунку  не здійснювала.

Регіональні осередки

Станом на другий квартал в об’єднанні Самопоміч зареєстровано сімдесят три територіальні організації зі статусом юридичної особи. В травні 2016 року була утворена  нова Одеська обласна організація партії Самопоміч.

Найбільше осередків партії представлено у Вінницькій та Житомирській областях – по 9 осередків. Дніпропетровська область має 7 осередків, а Суми – 5, Запоріжжя, Полтава,Рівне і Одеса по 4. Цікаво, що у Львівській області Самопоміч має лише 3 осередки.

По одній організації партії мають Волинська, Закарпатська, Кіровоградська, Миколаївська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська, Чернівецька області.

Висновки

Аналіз фінансово звіту політичної партії «Об’єднання Самопоміч» за другий квартал показує, що партія продовжує знаходитись на самофінансуванні. Це підтверджують і автори найбільших внесків, і зменшення їх кількості загалом. Можна констатувати, що фінансова дисципліна у партії потребує уваги. Але що очікувати від рядових партійців, якщо навіть народні депутати не платять в рідну партію членських внесків.

Використання партією Самопоміч можливостей громадської організації Самопоміч можна назвати оптимізацією та певним «відходом в тінь» в прозорості своєї фінансово-господарської діяльності.

Наостанок хочеться побажати Самопомочі і всім українським партіям не боятись прозорості у демонструванні своїх реальних фінансових надходжень і витрат. Якщо ви парламентська партія, то і бюджет, витрати, діяльність у вас має бути відповідними. Адже довіра починається з правди, а не обману.