Хто ж насправді фінансуює партію Батьківщина?

Минулого року чи не найбільше зловживань щодо доброчесності в фінансуванні політичних партії було в ВО «Батьківщина». Разом з тим, лідери партії заявляли, що проти них ведеться політична гра, що всі матеріали, які виходять з критикою партії з боку громадянського суспільства – – замовні. Тому дуже важливо було відслідкувати наступні звіти, щоб зрозуміти чого було більше: переслідування опозиційної партії чи явні порушення Закону з її боку. І звіт за 1-й квартал 2017 року мав би сам вже розставити правильні акценти.

 

Регіональна розгалуженість

 

Не для кого не є секретом, що ВО «Батьківщина» має найбільш розгалужену мережу своїх представництв в Україні. Станом на кінець першого кварталу 2017 року регіональних осередків в партії  налічувалось – 643. І партія займає перше місце по цьому показнику в Україні. (На другому місці ВО «Свобода» з 516 осередками) Незважаючи на це, тільки 187 осередків мають банківські рахунки, як це передбачено Законом. Решта – існують тільки на папері, адже більшість фінансових звітів – порожні. Але якщо прослідкувати динаміку, то буде видно повільний, але впевнений прогрес в цьому питанні. Адже ще рік тому місцеві організації партії мали лише 47 осередків з банківськими рахунками. Якщо партія буде рухатись такими темпами, то за рік може виправити цей недолік. Але постає питання: як фінансуються решта 456 осередків? Це організації, які діють лише на папері, чи всупереч Закону утримуються через різні тіньові схеми? Нажаль, відповіді на ці запитання не вдалось отримати, адже на запрошення учасників коаліції «Гроші партій під контролем» на різні публічні заходи представники партії вперто відмовляються приходити.

 

Особливості фінансування

Активісти коаліції «Гроші партій під контролем» дослідили, що в першому кварталі 2017 року Батьківщина дещо змінила вектор свого фінансового джерела. Так, як в 2016 році партію фінансували мешканці, переважно, Київської області внесками по 2000 грн., то в цьому році такі внески припиняються наприкінці січня. І варіантів тут кілька: або громадяни перестали підтримувати партію, або спонсор, який використовував паспортні дані мешканців Київської області пішов від партії, або партійні функціонери злякались розслідування і перестали приймати кошти. Загалом, 251 особа підтримала партію сумою 630 295 грн, що втричі менше, ніж рік тому.

Зважаючи на таку ситуацію Батьківщина вимушена була шукати спосіб фінансового вливання. Так, починаючи з кінця січня кілька Товариств з обмеженою відповідальністю роблять спонсорські внески на загальну суму 1 039 750 грн. Зокрема, ТОВ «Агроконтакт» вносить 445 900 грн., а ТОВ «КВІК-ПРИНТ» – 296 900 грн. – директором обох є Тараненко Світлана Валеріївна – колишній помічник екснардепа Костянтина Бондарєва, керівника Київського обласного осередку партії.  Варто зазначити, що вона директор ще 4-х різних товариств.

Тов «Іліор» внесло 147 000 грн. директором є Капшук Микола Миколайович, який також являється директором кількох фірм, зокрема ТОВ «Арабексале», інформація про яку буде нижче.

Також ТОВ «ГК «Форкіада» проспонсорувало партію на  149 950 грн. Директор Остапенко Олена Василівна, хоча до 13.11.2013 директором була Світлана Тараненко, що свідчить про близькість цих фірм.

Але саме цікаве партія показує у видатках. Виявляється, що партію фінансували іноземці, що суворо заборонено Законом України «Про політичні партії в Україні». А саме:

ТОВ «Рейтар» – 76800 грн – власник Ерік Чарльз Далгрена (Каліфорнія, США);

ТОВ «Венкорд» – 147000 грн. – власник Шейф Анвар Хуссейн (Республіка Індія);

ТОВ «Воталі» – 149 900 грн. – власник Шейф Анвар Хуссейн (Республіка Індія) та Лі Іші (Китайська Народна Республіка);

ТОВ “Арабексале” – 297 000 власник Шейф Анвар Хуссейн (Республіка Індія), а директор Капшук Микола Миколайович;

ТОВ “Чезалія” – власник Ерік Чарльз Далгрена (Каліфорнія, США)** та Лі Іші (Китайська Народна Республіка)

Варто додати, що ТОВ «Рейтар» і в 2-му кварталі 2016 року вносила спонсорську допомогу Батьківщині в сумі 80 000 грн, яку та не повернула і в грудні минулого року це саме Товариство внесло 450 000 грн., і партія повернула останній транш. Тому говорити про помилку не варто.

Більш того, в звіті не зазначено коли ці кошти надійшли на рахунок партії, а тільки коли партія їх повернула як помилково перераховані. Можна припустити, що дефіцит коштів на рахунках партії призвів до того, що керівники свідомо пішли на порушення Закону. Також стає зрозумілим, що партійна еліта та їх спонсори майже не мають юросіб, які офіційно зареєстровані в Україні, адже фінансують партію з офшорів.

zvyazky

Якщо подивитись на регіональні осередки партії, то як і минулого року, так і цього, лідерство серед активності має Дніпропетровська обласна організація партії, на рахунки якої надійшло 247 750 грн. Найбільші спонсори – Резворович Владислав Олегович – чоловік племінниці Юлії Тимошенко – 14840 грн, Шарапов Руслан Юрійович – зять тітки Юлії Воломирівни – Антоніни Ульяхіної – 14950 грн., Шарапова Тетяна Валеріївна – двоюрідна сестра лідерки партії – 14950 грн та депутат Дніпропетровської обласної ради Ісаєв Гілал Міргасан огли – 14950грн.

 

Статки

Майно партії збільшилось в порівнянні з минулим роком на 2 автомобілі марки Skoda Octavia A7, які були придбані в січні 2017 року загальною вартістю 1 019 186 грн. Тепер  автопарк партії становить – 27 автомобілів, якими партія володіє і 1 авто Mercedes-Benz S600, яке партія орендує в фірми, приближеної до доньки лідерки.

Як і раніше, центральні офіси партія орендує в ТОВ «МЦ Файнанс» і ТОВ «Екотехпром», власником яких є Олександр Абдулін, заступник керівника партії.

В місті Дніпро чи не найбільша резиденція партії Батьківщина, адже партія орендує в мами лідерки Людмили Телегіної 1503 кв.м. офсних приміщень. Ще в минулому році пані Телегіна здавала в оренду 823 кв.м., а в березні цього року підписала договір ще на 680 кв. метрів

Склади, які орендує партія в Євгенії Тимошенко.

Склади, які орендує партія в Євгенії Тимошенко.

Також Євгенія Тимошенко, дочка лідерки через ТОВ «Фенікс»  здає в оренду 318 кв. метрів складських приміщень.

img_0346

Видатки

З Бюджету партія отримала 7 295 550 грн., витратила 4,2 млн. грн., решту лишили на своїх рахунках. Основні видатки – оренда приміщень 1,2 млн, заробітна плата працівникам секретаріату 711 тис. на 67 працівників, що на 4 більше, ніж рік тому. При чому, зарплату виплатили в березні за січень та лютий. І середня зарплата склала 5300 грн., що в середньому менше, ніж в позапарламентських партій. Тому можна припустити або в партії шаленна криза або  працівникам доплачують з «чорної» каси партії і офіційні зарплати їх не дуже хвилюють. Також 1,3 млн. грн. партія витратила на авіа-перельоти та бронювання номерів в готелях. Тобто кошти платників податків витрачались, переважно, на оренду офісів в наближених до лідерки партії осіб, зарплату працівників секретаріату та авіаперельоти.

 

Незважаючи на структурну розгалуженість, партія залишається монополярною. Судіть самі: авто орендують в фірми, яка наближена до доньки лідерки, офіси в Києві в заступника голови партії, офіси та склади в Дніпрі – знов таки орендують в найближчих родичів сім’ї Тимошенко, фінансують Дніпропетровський обласний осередок – найближчі родичі лідерки партії. Сімейні підряди в українській політиці – це вже традиція.

 

Отже, якщо підсумувати, то проблеми фінансових звітів показують наступне:

  • Партія ВО «Батьківщина» не може обійтись без фінансових вливань компаній з іноземними бенефіціарами, можемо припустити, офшорних компаній.
  • Існує коло людей, переважно родичі та найближче оточення лідерки партії, які тісно пов’язані як з фінансуванням партії, так і з отриманням прибутків з неї.
  • Заробітна плата працівникам виплачується з затримкою в кілька місяців, але партія дозволяє собі купувати 2 новенькі автомобіля Шкода чи більше 1 млн. грн. витратити на авіаперельоти, що свідчить про виплату зарплат «в конвертах».
  • 2/3 осередків партії не мають рахунків в банках, але офіси і організації працюють, про що свідчить наявність наметів з партійною символікою по всій країні. Хто платить зарплатню всім цим людям? Хто і за чий рахунок утримує офіси?

Те, що ВО «Батьківщина» отримала державне фінансування і в першому і в другому кварталі 2017 року – це результат кризової ситуації в Національному агенстві з питань запобігання корупції, а не прозорість та доброчесність партії. Адже, незважаючи на беззаперечні докази використання Батьківщиною персональних даних громадян для заведення коштів на свої рахунки, члени НАЗК Руслан Рябошапка та Руслан Радецький не підтримали рішення про призупинення фінансування партії. Бюджет країни втратив від цього вже близько 15 млн. грн. Більш того, саме до Батьківщини найбільше запитань і головне з них: ХТО НАСПРАВДІ ФІНАНСУЄ ПАРТІЮ?

 

Активісти Коаліції «Гроші партій під контролем» вже звернулись до Національного агенства з питань запобігання корупції з фактами порушень, які виявили. Сподіваємось, що їх реакція здивує всіх нас.

 

Віктор Таран, Сергій Адаменко  Центр Ейдос

 

Матеріал підготовлено в рамках коаліції «Гроші партій під контролем» та за допомогою аналітичної системи  YouControl.