Солідарні з Порошенком, або як БПП відзвітувала за перше півріччя

Блок Петра Порошенка оприлюднив звіти за перше півріччя, ставши чи не єдиною партією, що сховала всіх благодійників за внесками регіональних осередків, та подолала стереотип, що виборчо- провальні області не можуть підтримувати партію кругленькими сумами.

 

На сьогоднішній день БПП налічує 29 осередків та покриває всі області України, окрім Автономної Республіки Крим.

Наявність таких регіональних представництв дозволяє «Солідарності» фінансувати всю діяльність партії, адже власних підприємств чи установ, що допомагали б «триматися на плаву», у неї немає. Тоді як через рахунки обласних ланок проходять немалі суми, що в результаті осідають в партійній касі в якості членських внесків. От, наприклад, лише через миколаївський осередок БПП за півріччя пройшло…. більше мільйона гривень.

«Чужиє здєсь нє ходят»

За даними, що містяться у звіті БПП, бюджет партії протягом ІІ кварталу поповнився на 327 тисяч гривень та  складає на кінець липня майже 900 тисяч гривень, тоді як загальна сума на рахунках регіональних осередків близька до 2 мільйонів гривень.

Абсолютна більшість коштів партії прийшли ззовні у вигляді внесків громадян та юридичних осіб, адже власною господарською діяльність партія заробила лише крихітні 42 тисяч гривень.

І якщо в першому кварталі БПП провела всі кошти з регіонів через рахунки своїх осередків, тим самим не показавши у звіті жодного прізвища своїх «благодійників», то у другому кварталі дехто таки порушив постулат, що добро повинно бути безіменне.

Так, загальна сума надходжень від фізичних осіб склала  173 тис. грн. (із загальних 327 тис.), з яких 100 тисяч переказав діючий народний депутат від БПП Сергій Алєксєєв.

Також виділяється група внесків по 14500 грн., що відповідає сумі грошової застави кандидата в народні депутати. Такі внески здійснили:

  • Сергій Насалик, міський голова Рогатина,
  • Роман Товстий, заступник голови Полтавської ОДА,
  • Андрій Путілов, колишній нардеп від «Удару» та голова Херсонської ОДА, та
  • Юрій Кулачек, двічі депутат Ківерцівської райради на Волині.

Таку ж суму пожертвував і такий собі Тарас Рокутов, який минулого року балотувався від БПП до районної в місті ради Дніпра, а в повсякденному житті є співзасновником ТОВ «А-Строй» разом з Андрієм Соколовим.

Сам пан Соколов колись був помічником  нардепа Андрія Павелка часів його депутатства під прапорами БЮТу, а тепер фігурує як власник приміщення, в якому розташовано офіс БПП в Дніпрі і яке партія отримує безоплатно.

Що ж стосується внесків від юридичних осіб, які сумарно склали майже 154 тис. грн., то всі вони, як і в першому кварталі, від осередків БПП по всій Україні.

Так, найбільшими «благодійниками» «Солідарності» стали осередки з малої Батьківщини Петра Олексійовича – Вінниці, а також Харківської та Волинської областей.

Окремо можна простежити нездорову тенденцію представництв БПП із Західної та Центральної України переказувати великі суми  «в Київ», тоді як внески на їхні власні рахунки або малі, або як, наприклад, у Львові, взагалі нульові.

Така діяльність наштовхує на думку про банальну «легалізацію» грошей центрального осередку партії, бо «редкая птица долетит до середины Днепра» прочитає всі 30 звітів партії.

І дарма.

Адже регіональні звіти БПП можуть розповісти багато цікавого. Наприклад, про Миколаївський осередок, через рахунок якого за півріччя пройшло понад мільйон гривень.

У першому кварталі представництво отримало 416 тис. грн., серед яких     336 тис. грн. – внесок ТОВ СП «Нубілон», кінцевим бенефіціарієм якого є Олексій Вадатурський, 14 номер у рейтингу найбагатших українців від «Форбс». Зайвим буде казати, що син Вадатурського – Андрій – є діючим народним депутатом від «Солідарності».

Також 80 тис. грн. Миколаївська організація отримала від фізичних осіб: 70 тис. грн. – від Кирила Горбурова, що є приватним нотаріусом та депутатом міської ради від БПП, та 10 тис. грн. – від Юлії Ліповецької – керівника секретаріату осередку «Солідарності» в Миколаєві.

У другому кварталі суми доходів Миколаївського осередку ще більш вражаючі: 565 тис. грн., з яких 555 тисяч – це внески фізичних осіб, мінімальна сума яких складає майже 5 тисяч гривень.

Найбільшою благодійницею ІІ кварталу є Антоніна Бузіло, яка пожертвувала 224 тисячі гривень.

Оскільки в звіті забули вказати повне ім’я своєї «прихильниці», можна припустити, що це та сама Антоніна, яка є співзасновницею «Ульотної валізи» разом із Юрієм Бірюковим, більш відомим під іменем «Фенікс» – активним волонтером та радником Порошенка.

Свій до свого по своє

Відповідно до даних, що містяться у звітах, БПП не має у своїй власності жодних матеріальних чи нематеріальних цінностей, крім знаків для товарів і послуг, а також партійної газети.

На праві користування у «Солідарності» перебуває офісне приміщення на Лаврській, 16, загальною площею 239 кв. м, яке партія винаймає за 35 тисяч в місяць у ТОВ «Підприємство «Київ», яке, як і весь комплекс пов’язують з Д. Жванією та К. Григоришиним.

За тією ж адресою зареєстроване й  ПАТ «Міжнародний інвестиційний банк», основним власником якого є Петро Порошенко. В МІБі відкрито рахунки двох осередків БПП – Вінницького та Львівського, а також безпосередньо самої партії.

І хоча найбільше – сім –  рахунків регіональних представництв «Солідарності» відкрито в державному Ощаді та трохи менше – п’ять – в Приватбанку, за сумами коштів банк Порошенка залишає їх далеко позаду.

Адже станом на кінець липня на партійних рахунках в МІБ знаходилось майже 1 мільйон 200 тис. грн., а це 60 % всіх коштів партії.

Зайвим буде казати, що це легальна можливість використовувати кошти благодійників два рази: у партійній діяльності, та у банківській.

Крім того, БПП відзначилася ще й тим, що це чи не єдина партія, яка тримає практично всі кошти на депозитному рахунку.

 Бий посуд – я плачу

За ІІ квартал цього року «Солідарність» потратила понад півмільйона гривень, основна маса яких пішла на оренду офісного приміщення, матеріальні витрати та оплату послуг.

На практиці матеріальними витратами стали 280 тис. грн. ФОПу     Медведєву О.О., який є відомим політтехнологом, а з 2014-го-  радником Президента України.

Отож, проаналізувавши звіти Блоку Петра Порошенка «Солідарність», можна відзначити, що в загальному партія виконує вимоги закону. Адже реєстрація осередків як юридичних осіб відбулась, рахунки відкрито, а звіти оприлюднено.

Проте, при детальнішому аналізі стає зрозуміло, що перехід на нові правила гри має здебільшого декларативний характер.

Адже БПП ховає своїх «фінансистів» за рахунками регіональних осередків, більшість офісів отримує задарма, а люди, що підтримують діяльність «Солідарності», зазвичай, є або партійцями або їх найближчим оточенням. Що, погодьтесь, не тягне на політику європейського формату.

 

Катерина Давиденко, центр Ейдос.