Як московська пропаганда користується українськими партіями та обходить Закон України про запобігання політичній корупції

Політична партія представника донецького олігархічного клану та партнера «сім’ї Януковича» Олександра Клименка «Успішна країна» винайшла дієвий механізм не показувати своїх спонсорів. Зареєструвавши громадську організацію з однойменною назвою та таким же логотипом як і в партії, переважна більшість платіжок відбувається через неї. Більш того, в ІІІ кварталі 2016 року основним спонсором партії була все та ж громадська організація – заявляють аналітики центру Ейдос.

 

Політична партія «Успішна країна» – це партія, лідер та почесний голова якої переховується в сусідній державі. Це одна з багатьох партій, яка зародилась внаслідок розпаду партії регіонів та працює на дестабілізацію ситуації в Україні. Але, вливання коштів на її розвиток не зменшується, реклама виготовляється і партія повноцінно функціонує.

 

Олександр Клименко втікав з країни під час революції Гідності в ранзі Міністра доходів і зборів України (в народі просто мінздох). Із запиту на Генпрокуратуру відомо, що відкрито кримінальне провадження проти екс-міністра 18.06.2014 року за ч. 2, ст. 164 Кримінального кодексу, що карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років. Також, додатково, від 04.11.2016 пан Клименко підозрюється у вчиненні кримінальних порушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч.5 ст. 191, ч.2 ст. 205, ч. 1 ст. 366. Але, досудове розслідування призупинено, у зв’язку з переховуванням підозрюваного від органів слідства та суду.

klym

Партійні рахунки

 

На початку року рахунки партії були відкриті в ПАТ «Укрсоцбанк» та ПАТ «Банк «Юнісон». Власником останнього, якраз і є почесний президент «Успішної країни» Олександр Клименко. Але, в травні 2016-го Нацбанк ввів тимчасову адміністрацію в Юнісонбанк і оголосив його неплатоспроможним. Таким чином, партією додатково було відкрито рахунок в «Укргазбанку».

 

Офіси партії

 

Головний офіс на Жилянській 110, площею 105 кв. метрів партія орендує в ТОВ “Компанія “Ековторресурси”, кінцевим бенефіціаром якої значиться Андріас Караоліс з Кіпру, а засновником – компанія з Віргінських островів. Керівник компанії в Україні – Юлія Баришнікова. Вартість оренди 22 тис. грн. щомісяця. Сама компанія була пов’язана з підприємствами монополії олігарха Рината Ахметова і в 2012-2014 роках її звинувачували в ухилянні сплати податків на 7,2 млн. грн.

Якщо на кінець І кварталу партія винаймала 3 офіси – 2 в Києві, а один в Житомирі, то вже на кінець червня в оренду було взято додатково ще 3 – в м. Дніпро, Харків та Покровськ (Донецька обл.), що свідчить про серйозність намірів партії розвиватись та про те, що московські гроші Клименка безперешкодно заходять в Україну. Цікаво, що за жоден офіс, крім як на Жилянській партія не платить оренду і не вказує, що це преференція.

 

Головні спонсори партії – вірні соратники Олександра Клименка

Фінансових вливань від юридичних осіб за І та ІІ квартали не було, проте, фізичні особи партії за перші 6 місяців 2016 року поповнили партійний бюджет, майже, на 1,4 млн. грн. Основні спонсори партії – Дєдушева Марина Володимирівна – голова партії і вірний соратник Олександра Клименка. Була членом наглядової ради банку Юнісон та першим заступником начальника головного офісу міністерства доходів і зборів; брати Качури – Євген та Олександр (в той час, як Олександр Клименко очолював податкову службу – Євген був куратором АР Крим та Севастополя, а Олександр був першим заступником міністра охорони здоров’я України при Раїсі Богатирьовій, а перед цим очолював цю сферу в Донецькій області. Саме Олександ Качур 6 грудня 2013 року оголосив на всю країну, що чоловік, який помер на Майдані мав відкриту форму туберкульозу, що може викликати в місті небезпечну інфекцію. І ця заява була вагомою підставою для правоохоронців вперше штурмувати Майдан); Петряєва Олена Борисівна –  екс-заступник голови Донецької облдержадміністрації та помічник народного депутата, члена фракції блока Петра Порошенка «Солідарність» Олега Недави; Лісняк Сергій Іванович – головний «завгосп» податкової часів почесного голови партії. Не виключено, що самі ці люди і обслуговували всі темні схеми колишнього очільника мінздоху.

Але найбільше коштів на рахунки партії перерахував Голубєв Андрій Сергійович – 1,2 млн. грн. Також медик за фахом, дитячий хірург, обирався в міську раду Донецька і був заступником голови міської організації партії регіонів. Більш того, він, разом з Олександром Качуром в м. Ірпінь зареєстрували громадську організацію «Всеукраїнське об’єднання «Успішна країна».

Саме ця громадська організація в ІІІ кварталі стає основним спонсором партії та вносить на її рахунок 485 тис. грн. Хто саме фінансує цю неприбуткову організацію – виявити не вдалось. Таким чином, зводиться нанівець вся ідея оновленого Закону Про політичні партії. Аналітики Центру Ейдос зробили запит в органи фіскальної служби щодо отримання даних про діяльність такої організації, але отримали відповідь про те, що ця інформація не підлягає розповсюдженню. Вважаємо, що новостворені антикорупційні органи мають перевірити походження таких коштів в громадської організації.

 

Основна частина видатків – структури холдингу ВЄСТІ

Незважаючи на те, що партія ніде не представлена в органах влади, принаймні офіційно, в ЗМІ її присутність неабияка. В першу чергу це пов’язано з тим, що донедавна власником холдингу Вєсті був саме пан Клименко. Та й у видатках партії значаться суми проплат за розміщення реклами на ТОВ «Нові медіа», засновником якого і є «МЕДІА ХОЛДІНГ ВЄСТІ УКРАЇНА ЛТД», зокрема 3500 гривень та 24 тис. грн. боргу.

Ще 43,7 тис. грн. партія перерахувала ТОВ «Ранді» за розміщення реклами у газеті. Власник фірми – Мозговой Денис Олександрович. Саме йому Олександр Клименко передав активи холдингу ВЄСТІ УРАЇНА.

До слова, газета ВЄСТІ неодноразово була в центрі скандалів. Її постійно звинувачують в підтримці сепаратизму в країні та викривленні фактів на користь кремля. Щоденно власники газети «роздають» близько 200 тис. грн. тільки в Києві. Яка мета таких спонсорів  – залишається тільки здогадуватись.

 

175тис. грн. партія перерахувала ТОВ «Український газетний синдикат», що знаходиться в Броварах. Це місце відоме, бо тут друкують, все ту ж, щоденну безкоштовну газету ВЄСТІ. Саме в кінці вересня якраз і роздавали газету «Успішна країна», де на передовиці була зображена фотографія Олександра Клименка, який на одній руці тримає дитину, а на іншій – білого голуба і заголовок «СВІЙ ШЛЯХ ДЛЯ УКРАЇНИ».

У підсумку, варто зазначити, що «Успішна країна», начебто, й нічого не порушує, але, складається таке враження, що в І та ІІ кварталі партійні функціонери  активно шукали шпарини в законі та, врешті-решт, знайшли.

По формальним ознакам – це середньостатистична українська партія, але якщо придивитись уважніше, то відразу помітно, що керівництво партії виключно уродженці Донецької області, найближче оточення лідера партії та її спонсори – колишні працівники злочинної системи Януковича, ідеологія партії направлена на розкол в українському суспільстві та синхронізована з московською пропагандою.

Через масовану інформаційну атаку, багато політологів вважають, що Клименко, незважаючи на численні злочини, має бажання та наміри повернутись в українську політику. На нашу думку, цей політичний проект – виключно черговий інструмент в руках московських загарбників, а керівництво, так званої, партії – це не більше, ніж дешеві маріонетки.

PS. На початку листопада на адресу Центру Ейдос надійшов лист від партії «Успішна країна» з пропозицією обговорити та підтримати проект Податкового кодексу, який напрацьований «фахівцями» пана Клименка. Користуючись нагодою, команда Центру Ейдос інформує авторів листа, що ми вже мали змогу оцінити «професіоналізм» Олександра Клименка та повідомляє, що не співпрацює з п’ятою колоною кремля в Україні.

 

 

Сергій Адаменко – Центр Ейдос

 

Матеріал підготовлено аналітиками Центру “Ейдос” в рамках проекту: “Моніторинг фінансування політичних сил – основа доброчесності української політики” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.Фонд не несе відповідальності за зміст матеріалу. Інформація в матеріалі здобута за допомогою сервісу https://youcontrol.com.ua